Barátunk a stressz III.

2023.03.20

"Nem a problémák okozzák a stresszt. A problémához való hozzáállásod okozza a stresszt." (Jose Silva)

Ha olvastátok a témához kapcsolódó első két blogbejegyzést, akkor már tudjátok, hogy ahhoz szeretnék segítséget nyújtani, miként tudjuk kezelni a stressz jelenlétét a saját életünkben, ha már úgyis elkerülhetetlenül része a mindennapjainknak. Megtanulni szembe nézni a számunkra gondot okozó nehézségekkel sokszor küzdelmesebbnek tűnik, mint amilyen a valóságban. Előbb vagy utóbb a legtöbb ember ráeszmél, hogy az elkerülés, az elfojtás, a menekülés nem célravezető. Ilyenkor szoktak az emberek "beleállni" a saját életükbe, kicsit szorosabban megmarkolni a gyeplőt és újra megszerezni, vagy végre valahára megkaparintani az irányítást, amit vagy átmenetileg engedtek ki a kezükből, vagy rosszabb esetben még soha nem is vették igazán kézbe.

Mindettől függetlenül, minden ember életében eljön az a pillanat (sajnos inkább többször, mint kevesebbszer), hogy úgy érzi, túl nőnek rajta a problémák és segítségre van szüksége ahhoz, hogy kezelni tudja őket. Ha így járunk, ne hagyjuk, hogy a kezeletlen és hosszú időn keresztül fennálló idegi feszültség kikészítsen minket mind testileg, mind lelkileg. Szerencsére számos jó "eszköz" áll a rendelkezésünkre, melyeket segítségül hívhatunk, ha szükségét érezzük.

1., Relaxáció. Már-már közhelynek számít, de az egyik leghatékonyabb módja a stressz kezelésének. Nem csak az izmok ellazítását jelenti, hanem teljes idegi és lelki ellazítást is. Titka a rendszerességben rejlik. Ha beiktatjuk a mindennapjainkba, akkor ellenállóbbá is tesz mind a fizikai, mind a pszichés stresszt kiváltó tényezőkkel szemben.

2., Meditáció. Sokan hajlamosak keverni a relaxációval. A különbség az, hogy tudatosan lazítjuk el a teljes testünket annak érdekében, hogy teljes figyelmünket a belső világunkra koncentrálhassuk és ezáltal elérjük a lelki béke és megnyugvás állapotát. Sokat segít az önismeret fejlesztésében, s ezáltal abban is, hogy tudatosabban éljük az életünket, hatékonyabban tartsuk kordában az érzelmeinket.

3., Gyógynövények alkalmazása. Vannak olyan gyenge hatású, ún. "élvezeti teák", amelyek hatásának titka, hogy kúraszerűen alkalmazzuk őket, akár megelőzései célzattal. Ilyenek a hárs, a kamilla, a citromfű. De ha kifejezetten az idegek megnyugtatása a cél, akkor ajánlott fogyasztani a már nem annyira kellemes ízükről ismert, de hatékony nyugtató hatású teákat, mint például az orbáncfű, a macskagyökér, vagy a ginzeng.

4., Aromaterápia. Külsőleg alkalmazhatjuk az illóolajokat is nyugtató hatás elérésére, akár párologtatva, akár fürdővízhez keverve őket. A jázmin, a levendula, a muskotályzsálya, a rózsa, a narancsvirág, a bazsalikom, mind segítségünkre lehetnek a felgyülemlett feszültség oldásában.

5., Bach-virágterápia. Egy olyan szelíd gyógymód, amelynek a középpontjában mindig az ember áll, sohasem maga a betegség. Minden esetben a lelki hátteret veszi figyelembe, s alkalmazása abban segít, hogy a bennünk lévő érzések, érzelmek harmonizálódjanak. Az ún. "Elsősegély csepp" úgy lett összeállítva, hogy bármilyen feszültséget, stresszt kiváltó helyzetben kéznél legyen, és hatékony segítségül szolgáljon.

7., Fentieken kívül az olyan alternatív terápiák, mint az akupresszúra, a reflexológia, valamint a kineziológia is, mind abban segítenek, hogy testileg-lelkileg visszataláljunk önmagunkhoz, jó közérzettel, lelkileg kiegyensúlyozottan, testileg feltöltődve nézzünk szembe a mindennapokkal.

Szerző: Nagy Kinga

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el